Výtvarné projekty

Po odchodu na volnou nohu mi konečně vznikl prostor pro tvorbu vlastních velkých projektů. Ve všech mi záleželo na výtvarné stránce. Zároveň všechny mají vzdělávací charakter. V mnohých z nich se zabývám svou další vášní - historií s přesahem do současnosti. Mile ráda vás jednotlivými projekty provedu:

Mobilní aplikace

Twinxeso

Prvním z těchto projektů byla mobilní aplikace Twinxeso, pro kterou jsem vytvořila kompletní grafiku od loga, přes herní prostředí až po jednotlivé kartičky pexesa. "Apka" i přes úspěch u všech věkových kategorií bohužel zanikla v důsledku změny obchodních podmínek u provozovatele.

webové stránky

Zdětín zblízka

Webovými stránkami Zdětín zblízka jsem si splnila dávný sen. Zpracovala jsem historii obce, ze které pocházím a chovám k ní hluboký vztah. Nejen že mi tyto stránky umožňují spojit mé dvě vášně - výtvarno s historií, ale zároveň tento projekt vnímám jako svůj odkaz následujícím generacím.

Součástí tohoto projektu je i obcházení starousedlíků a žádání je o zapůjčení dobových fotografií s obecní tématikou. Díky tomu vznikl fotoarchív čítající přes 1 600 originálních historických snímků.
Pamětníci jsou častokrát ochotni zavzpomínat na staré časy a vybavují si zdánlivě nepodstatné detaily. Právě ty ale dodávají zápisu historie naší obce živost a šťávu 🙂
Moc za to všem "sousedům" děkuji.

Zároveň jsem si splnila i další velké dětské výtvarné přání. Konečně jsem měla důvod vyzkoušet si vizualizaci řezu budovou. Vybrala jsem si samozřejmě nejvýznamnější památku naší vísky - kostel Všech svatých.

Pokud vás zajímá, jak vizualizace vznikala, napsala jsem o tom podrobný článek.

webové stránky

Společně na vzpomínky

Při rovnání starých rodinných fotek jsem se každou chvíli chodila ptát babičky, kdo je kdo na snímcích. Pohled na téměř každou fotografii ji přivedl ke vzpomínkám na dávné časy.

Sice jsem většinu těch historek slyšela mnohokrát, ale leccos jsem zapomněla nebo různě pomotala. Tentokrát jsem si ale všechno poctivě zapisovala a navíc jsem se babičky doptávala, aby záznamy i snímky dostaly chronologický řád.

Protože přicházelo čím dál více otázek, na které babička neznala odpověď, obešla jsem nejstarší členy rodu a popovídala jsem si nad fotkami i s nimi. A tu přišly další příběhy a také zajímavé úhly pohledu. Mohla jsem tak vytvořit fotokroniky doplněné nejen jmény zobrazených předků, ale i jejich příběhy. Zkrátka vyplnila se ta pomlčka mezi jejich datem narození a úmrtí.

Nakonec se mi v knihovně objevilo na třicet knih historie našeho rodu. Každá kniha obsahuje originály fotografií, popisy lidí, které na nich jsou a k tomu jejich životopisy oživené citacemi ze vzpomínek nejstarších členů rodiny.

Zjistila jsem, že téma cesty za vlastními kořeny zajímá spoustu lidí. Proto jsem vytvořila projekt Společně na vzpomínky, kde se dělím o své postřehy a tipy z oblasti tvorby rodových fotokronik a komunikace s nejstaršími členy rodiny.

Proto jsem vytvořila e-book:

Dejte vašim starým rodinným fotkám příběh

a více se sbližte s rodinou

Tento e-book vás provede krok za krokem k uspořádání vašich rodinných papírových fotografií. Najdete v něm spoustu tipů, jak komunikovat s nejstaršími členy vašeho rodu tak, abyste se dozvěděli co nejvíce příběhů a zároveň aby to obě strany bavilo.

webové stránky

Petra Jiřinská

Protože mám několik projektů na různých webových stránkách, pocítila jsem nutnost vytvořit rozcestník těchto aktivit a pod svým jménem je shluknout na jedno místo.
Tak vznikl můj osobní web.